Prvá banka zvýšila úroky – budú ju ostatné nasledovať?

Dnes (1.7.2015) pristúpila k zvýšeniu úrokových sadzieb prvá banka na našom trhu – Unicreditbank. Zastavila tak možno na čas dlhodobé obdobie neustáleho poklesu úrokových sadzieb. Slováci si dnes požičiavajú na bývanie najlacnejšie v histórii. Podľa údajov Národnej banky Slovenska bola priemerná úroková sadzba žiadateľov o hypotéku pod 2,7% p.a., čo spôsobilo rekordný dopyt po úveroch hypotekárneho typu a vysoký dopyt na realitnom trhu. V apríli t.r. si požičali ľudia od bánk viac ako pol miliardy eur, čo je rekord za posledné dva roky.

Aký úrok je dnes reálny pre bežného človeka?

Ojedinelou nie je situácia, kedy sa aj ľudia s priemernými príjmami vedia dostať s úrokom pod 2%. Podmienky úveru zlepšuje nielen dobrá bonita (výška príjmov, ale aj kvalita nehnuteľnosti (stav a lokalita) a výška nasporených (vlastných) prostriedkov. Čím nižšia výška hypotéky voči hodnote zábezpeky, tým je sadzba výhodnejšia – klienti sa vedia dostať v súčastnosti často na úrok približne 1,6 až 1,8%.

Pokles priemerných úrokových sadzieb trvá už niekoľko rokov. Kto žiadal o hypotéku pred 5-timi rokmi dostal najčastejšie úrok okolo 5% (priemerná výška úrokových sadzieb 5/2010: 5,44%, zdroj: NBS), dnes si takúto drahú hypotéku môže refinancovať aj na polovičný úrok. Priemerná výška úrokov na hypotékach poskytnutých na hypotéky dosiahla podľa údajov NBS v máji 2015 výšku 2,49% (pri úveroch s fixovanou úrokovou sadzbou od 1 do 5 rokov).

 

Ako sa premietol pokles úrokových sadzieb na splátkach v praxi?

Ak si klient požičal v roku 2015 sumu 70.000 Eur, pri dobe splatnosti 25 rokov a úroku 5,44% vyšla mesačná splátka vo výške 427,36 Eur. Ak by o rovnakú hypotéku žiadal dnes, alebo starú refinancoval, jeho mesačná splátka by bola niekde v intervale 283,26 Eur až 313,68 Eur (doba splatnosti 25 rokov).

 

Je teraz správny čas pre kúpu nehnuteľnosti?

Viacerí experti vyslovili názor, že klesanie úrokových sadzieb sa v blízkom období zastaví. Úrokové sadzby ešte majú priestor na pokles, české domácnosti si hypotéky berú v súčastnosti štandardne s úrokom pod 1,5%, otázkou však zostáva či ich budú naše banky nasledovať, všetko závisí od vývoja ekonomiky u nás i v Európe.

 

NBS: sprísnené podmienky na hypotéky, koniec 100%-tných úverov

Banky už dnes obmedzujú 100-percentné hypotéky: ak nemáte „našetrené“, môžete mať už čoskoro vážny problém získať financovanie na celú kúpu bytu či domu. Dnešný príjem vám o 1-2 roky kvôli potrebnému spolufinancovaniu už nemusí stačiť – budete potrebovať cash (úspory). Ak chcete zmeniť bývanie v dohľadnej dobe a nepoponáhľate sa do banky čím skôr, môžu sa vám dvere k novému bývaniu zavrieť na dlhší čas.

Opatrenie NBS z apríla t.r. síce nezatrhlo 100% hypotéky, avšak spustilo sprísňovanie podmienok v bankách. Týka sa to najmä úverov, pri ktorých parameter LTV (Loan-To-Value, teda pomer výšky hypotéky a hodnoty zábezpeky) presahuje 90 percent. Do konca júna 2015 môže prefinancovanie nad 90 % získať iba každá štvrtá hypotéka. Vyššiu hypotéku majú šancu dostať ľudia najmä vo väčších mestách na čele s Bratislavou a Košicami, naopak, v menších mestách a obciach bude kompletné prefinancovanie stále ťažšie napriek nižším cenám nehnuteľností.

 

Naše odporúčanie

Ak neviete, či je pre Vás najvhodnejšia doba pre zmenu bývania alebo radšej počkať, poraďte sa o svojej situácii s našimi odborníkmi na financie a vaše plány na lepšie bývanie dostanú zelenú. S našim dlhodobým finančným plánom Vám pomôžeme zrealizovať kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti za najvýhodnejších podmienok.

 

Vybavíme pre Vás:

 

  • hypotéku za najvýhodnejších podmienok
  • vysvetlíme Vám celý proces a odbremením Vás od „papierovačiek“
  • pomôžeme s katastrom, komunikáciou pri vypracovaní kúpnej zmluvy s predávajúcim alebo realitnou kanceláriou
  • zastúpime Vás pri rokovaniach v banke
  • predložíme Vám ponuky a pomôžeme s výberom najvhodnejšieho riešenia (hypotéka, stavebný úver, poistenie nehnuteľnosti a pod.)