Koľko % sa bude dať prefinancovať na hypotéku?

Národná banka Slovenska (NBS) sa vyjadrila jasne – plnému prefinancovaniu kúpnej ceny bytu či domu na hypotéku je koniec. Prefinancovať 100% kúpnej ceny je už pre isté skupiny obyvateľstva problémom už dlhšiu dobu, hypotéky nad 90% LTV (ukazovateľ LTV loan to value, pomer výšky pôžičky k hodnote nehnuteľnosti) sú na ústupe. 
 

Read more

Kto všetko už nedostane hypotéku?

Národná banka Slovenska už dávnejšie pracuje na spomalení zadlžovania Slovákov. Vedú ju k tomu jasné ukazovatele a výsledky nášho hospodárenia. Slováci sa zadlžujú neúmerne a prirýchlo. Osudným sa to môže stať ľuďom v situácii, kedy by doba nízkych úrokov skončila a úroky by poskočili. Už zvýšenie úroku o 1-2 % na hypotéke by mohlo byť pre určité skupiny obyvateľstva likvidačné. Read more

Osobný bankrot: prehra či záchrana?

Stále viac ľudí na Slovensku je ohrozených dlhmi, ktoré na seba zobrali a nevládzu ich splácať. Do nezvládnuteľných dlhov sa dá dostať niekoľkými spôsobmi, spoločným menovateľom býva väčšinou nesprávne finančné rozhodnutie a podcenenie rizika výšky splátok. Častou situáciou je aj ručenie za úver niekomu blízkemu, kto svoj dlh prestane splácať a bremeno padne na ručiteľa alebo solidárneho spoludlžníka.

Read more

Ako sa poistiť na zimnú dovolenku?

Dobrou správou je, že na zimnú dovolenku cestuje s cestovným  poistením drvivá väčšina Slovákov. Tou zlou, že aj pri výbere cestovného poistenia sa možno „seknúť“. Ako sa poistiť, aby ste boli skutočne chránení, radí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Read more

Hypotéka mladým ľuďom od januára zdražie.

Na využitie výhodných podmienok majú mladí ľudia už len niekoľko dní. Od januára 2018 sa dnešný štátny príspevok pre mladých ŠPM mení na daňový bonus. Daňový bonus je jednoznačne nevýhodnejší ako terajšia bonifikácia: strata pri 50-tisícovom úvere za 5 rokov splácania predstavuje až 1 694,32 eur. Ak chcú mladí ľudia do 35 rokov čerpať hypotéku s pôvodnými, výhodnejšími podmienkami, majú maximálne tento mesiac na podpis zmluvy.

Read more

Kúpa alebo prenájom – čo je pre mladých vhodnejšie?

Najnižšie úroky v histórii lákajú ku kúpe bytu aj ľudí, ktorí si to reálne nemôžu dovoliť alebo nie sú pripravení na dlhodobý záväzok. Preto je pre mladých ľudí lepšou cestou najprv si vyskúšať bývanie v prenajatom byte a až následne ísť do dlhodobého záväzku na desiatky rokov, akým je úver na bývanie. Alebo, alternatívne, aspoň pol roka si pravidelne odkladať sumu vo výške splátky hypotéky a otestovať si tak, že si úver môže dovoliť a zvládne ho splácať. Ak je človek rozhodnutý bývať vo vlastnom, je to dnes lacnejšia cesta ako prenájom.

Read more

Prvá banka zvýšila úroky – budú ju ostatné nasledovať?

Dnes (1.7.2015) pristúpila k zvýšeniu úrokových sadzieb prvá banka na našom trhu – Unicreditbank. Zastavila tak možno na čas dlhodobé obdobie neustáleho poklesu úrokových sadzieb. Slováci si dnes požičiavajú na bývanie najlacnejšie v histórii. Podľa údajov Národnej banky Slovenska bola priemerná úroková sadzba žiadateľov o hypotéku pod 2,7% p.a., čo spôsobilo rekordný dopyt po úveroch hypotekárneho typu a vysoký dopyt na realitnom trhu. V apríli t.r. si požičali ľudia od bánk viac ako pol miliardy eur, čo je rekord za posledné dva roky.

Read more

Krádež a výtlky vám môže preplatiť PZP

Za spôsobené škody autom si priplatíte
Od apríla platia dve zmeny v PZP: dôsledné uplatnenie zľavy/prirážky, voľnosť uzavrieť novú zmluvu.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) auta prešlo od 1. apríla 2015 dvoma zmenami: poisťovne sú povinné uplatniť systém bonusov a malusov (zliav a cenových prirážok) za spôsobené škody a majiteľ auta už nemá povinnosť uzavrieť novú zmluvu v rovnakej poisťovni, ak mu zanikla pre neplatenie. Read more